מה תרצו לחפש?

מה תרצו לחפש?

חשיפה ביום בן-גוריון: משנתו המדינית של ראש הממשלה הראשון שורטטה במכתב ששלח בשנת 1963 לנער יהודי מארה"ב

דרישת שלום מפתיעה מדוד בן-גוריון: מכתב ששלח ראש הממשלה הראשון לנער יהודי מארה"ב, נחשף בימים אלה, 60 שנה לאחר הגעתו ליעד, ובצמוד ליום האזכרה השנתי לבן-גוריון.

ג'ף קיי, סגן נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, אחראי בין השאר על קשרי החוץ של האוניברסיטה, ובתוקף תפקידו התכונן לבואה של משלחת מהפדרציה היהודית של מיאמי. לקראת ביקורה, בחודש אפריל האחרון, נבר קיי בארכיון בן-גוריון בחיפוש אחר התייחסות לעיר החוף שבדרום מזרח מדינת פלורידה. מתחת לאורות הניאון בארכיון הוא נתקל במכתב ששלח נער יהודי בשם פיליפ פנחס סמית לדוד בן-גוריון. "אני ילד בן 11 שנים ולומד עברית. חפץ אני לדעת אם יהיה שלום בארץ ישראל, בין היהודים והערבים?", כתב סמית' במכתבו משנת 1963.

מכתבו של פיליפ פנחס סמית לראש הממשלה הראשון
מכתבו של פיליפ פנחס סמית לראש הממשלה הראשון

שישים שנה חלפו ומאמצי החיפוש אחר מחבר המכתב בצדו השני של האוקיאנוס הצריכו כישורים בלשיים. כשנוצר הקשר המיוחל, התברר שקיי וסמית' חיברו אוטוביוגרפיות, והדרך לקראת תחילתה של ידידות מופלאה נסללה מיד.

בדיון על המכתב נזכר פיליפ שהיה חלק מתחרות שבה התבקש יחד עם חברי כיתתו לכתוב לאישים מאוד חשובים. מכתב שקיבל ילד אחר מהנשיא ג'ון קנדי זיכה אותו במקום ה-1.

בתחילת 1964, כמה חודשים לאחר התחרות, התקבלה בבית משפחת סמית' מעטפה שעליה הודבק בול מישראל. באצבעות רוטטות מהתרגשות פתחה אימו של פיליפ את המעטפה, ולמקרא המכתב לסתה נשמטה בתדהמה. מכתב מראש ממשלת ישראל, בכתב ידו ובחתימתו, נשלח לבנה. מכתב מושקע. כתב צפוף, כל מילה מנוקדת, שורות ישרות, על דף חלק.

המעטפה שהגיעה מהדואר בתל אביב לבית משפחת סמית במיאמי
המעטפה שהגיעה מהדואר בתל אביב לבית משפחת סמית במיאמי

המעטפה והמכתב הנדיר נשמרו במקום סודי בבית המשפחה, ורק בימים אלה הצליחו לאתר את המטמון. "החזרתי חבילת הדפסים למדף אחסון בביתי, כשלפתע מצאתי את עצמי מסתכל על תגובתו של דוד בן-גוריון בקופסה אחרת!", גילה פיליפ.

מדהימה לא פחות מכך העובדה שתשובתו של ראש הממשלה לשאלתו של הנער ממיאמי נכתבה ב-19 בנובמבר 1963, 60 שנה לפני יום בן-גוריון שצוין השנה ב-19 בנובמבר 2023.

המכתב שנשלח מבן-גוריון לפיליפ סמית'
המכתב שנשלח מבן-גוריון לפיליפ סמית'

פיליפ צילם את התשובה ושלח אותה לג'ף קיי. לאחר שהחמיא לפיליפ על כתיבתו בעברית, כתב דוד בן-גוריון: "אנחנו, בני ישראל רוצים בשלום; ברגע שהערבים אף הם ירצו בשלום, יקום השלום".

ג'ף קיי, סגן נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, אחראי בין השאר על קשרי החוץ של האוניברסיטה, ובתוקף תפקידו התכונן לבואה של משלחת מהפדרציה היהודית של מיאמי. לקראת ביקורה, בחודש אפריל האחרון, נבר קיי בארכיון בן-גוריון בחיפוש אחר התייחסות לעיר החוף שבדרום מזרח מדינת פלורידה. מתחת לאורות הניאון בארכיון הוא נתקל במכתב ששלח נער יהודי בשם פיליפ פנחס סמית לדוד בן-גוריון. "אני ילד בן 11 שנים ולומד עברית. חפץ אני לדעת אם יהיה שלום בארץ ישראל, בין היהודים והערבים?", כתב סמית' במכתבו משנת 1963. מכתבו של פיליפ פנחס סמית לראש הממשלה הראשון שישים שנה חלפו ומאמצי החיפוש אחר מחבר המכתב בצדו השני של האוקיאנוס הצריכו כישורים בלשיים. כשנוצר הקשר המיוחל, התברר שקיי וסמית' חיברו אוטוביוגרפיות, והדרך לקראת תחילתה של ידידות מופלאה נסללה מיד. בדיון על המכתב נזכר פיליפ שהיה חלק מתחרות שבה התבקש יחד עם חברי כיתתו לכתוב לאישים מאוד חשובים. מכתב שקיבל ילד אחר מהנשיא ג'ון קנדי זיכה אותו במקום ה-1. בתחילת 1964, כמה חודשים לאחר
305

מעניין לקרוא עוד