מה תרצו לחפש?

מה תרצו לחפש?

חומות של תקווה

סטודנטים מבית הספר לרפואה על שם גולדמן הדריכו אסירים במסגרת התוכנית 'חלונות לחלומות בקמפוס'.

14 אסירים סיימו לאחרונה את המחזור ה-8 של התוכנית 'חלונות לחלומות בקמפוס' שמפעילה המחלקה למעורבות חברתית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב בשיתוף עם שירות בתי הסוהר.

במסגרת התוכנית התייצבו מרצים בכירים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב במתקן הכליאה הסמוך לבאר שבע, והאסירים נחשפו באמצעותם לתחומי לימוד שונים, כגון רפואה, ניהול וגיאוגרפיה.

בעבר הגיעו האסירים לקמפוס האוניברסיטה ללימודי העשרה בתחומים רבים ומגוונים, אבל לנוכח מגבלות הקורונה הוחלט "להביא את הקמפוס לבית הסוהר". במתכונת זו העבירו מדריכי התוכנית אלון מור גלינדו ואלעד מתן בר גיל, שניהם סטודנטים לרפואה, קורסים בעזרה ראשונה, ולימדו על מערכת החיסון ועל תופעת ההתמכרויות.

"בהתחלה די חששנו", התוודה בר גיל. "קודם כל, אף פעם לא היינו בכלא ולא ידענו למה לצפות. (לפני זה המפגש היחיד שלי עם כלא היה דרך הסרט 'חומות של תקווה'). מגיעים בפעם הראשונה, עוברים דרך החומות הענקיות של הכלא, עם דלתות הברזל הגדולות. מנסים לדמיין בראש את מי נלמד פה? האם זה יעניין אותם? האם הם ישתתפו? בסופו של דבר הכרנו חבר'ה שבאמת באו ללמוד. שאלו שאלות חכמות, התעניינו, לפעמים גם במסדרון אחרי השיעור. משהו בחוויית הלמידה המשותפת גרם לנו לשכוח מהכול - מהלימודים שמחכים, מהמבחנים ומשכר הדירה. זו הייתה חוויה מאוד עוצמתית, מרגשת, ולמדנו ממנה הרבה".

רבים מהאסירים שהשתתפו בתוכנית סיפרו ש'חלונות לחלומות בקמפוס' חיזקה בהם את המוטיבציה לחזור למוטב, כפי שעולה מדבריו של ע., אסיר בכלא דקל, תלמיד בקורס מבוא לרפואה: "...רק אתמול השתמשתי בידע שלמדתי במפגשים והצלתי חיים של חבר לאגף שהתעלף וקראו לי לעזרה. ידעתי איך לגשת אליו ואיך להפוך אותו בלי לגרום לו נזק, בלי פחד ובלי היסוס".

בטקס הסיום שהתקיים בכלא דקל השתתפו נציגי שירות בתי הסוהר, ביניהם לימור אביעוז, ראש תחום חינוך בשב"ס, לצד עו"ד ורד סרוסי כ"ץ, מנהלת המחלקה למעורבות חברתית בבן-גוריון, ושוש קסאי האחראית על התוכנית מטעם האוניברסיטה.

14 אסירים סיימו לאחרונה את המחזור ה-8 של התוכנית 'חלונות לחלומות בקמפוס' שמפעילה המחלקה למעורבות חברתית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב בשיתוף עם שירות בתי הסוהר. במסגרת התוכנית התייצבו מרצים בכירים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב במתקן הכליאה הסמוך לבאר שבע, והאסירים נחשפו באמצעותם לתחומי לימוד שונים, כגון רפואה, ניהול וגיאוגרפיה. בעבר הגיעו האסירים לקמפוס האוניברסיטה ללימודי העשרה בתחומים רבים ומגוונים, אבל לנוכח מגבלות הקורונה הוחלט "להביא את הקמפוס לבית הסוהר". במתכונת זו העבירו מדריכי התוכנית אלון מור גלינדו ואלעד מתן בר גיל, שניהם סטודנטים לרפואה, קורסים בעזרה ראשונה, ולימדו על מערכת החיסון ועל תופעת ההתמכרויות. "בהתחלה די חששנו", התוודה בר גיל. "קודם כל, אף פעם לא היינו בכלא ולא ידענו למה לצפות. (לפני זה המפגש היחיד שלי עם כלא היה דרך הסרט 'חומות של תקווה'). מגיעים בפעם הראשונה, עוברים דרך החומות הענקיות של הכלא, עם דלתות הברזל הגדולות. מנסים לדמיין בראש את מי נלמד פה? האם זה יעניין אותם? האם הם ישתתפו? בסופו של דבר הכרנו חבר'ה
277

מעניין לקרוא עוד

למה הכי כיף ללמוד אצלנו

775
Posts
7741
followers
59
following