מה תרצו לחפש?

מה תרצו לחפש?

ארבע יזמיות פורצות דרך: הכירו את המיזם הסטודנטיאלי שינבא סיכויי הצלחה לגמילה ממכונת הנשמה

מרכז יזמות 360 באוניברסיטת בן-גוריון גוריון בנגב, מערך הדיגיטל הלאומי ו - Google גאים להכריז על סיום המחזור ה-9 בתחרות "סטודנטים מובילים חדשנות במגזר הציבורי". הזוכה בפרס הראשון בפרויקט הוא מודל תומך החלטה לצוות הרפואי, החוזה את סיכויי ההצלחה של מטופלים להיגמל ממכונת ההנשמה.

סטודנטים מובילים חדשנות במגזר הציבורי היא תכנית יוקרתית לגיבוש ויצירת מיזמים טכנולוגיים לטובת שיפור השירות במגזר הציבורי בישראל, ומהווה חממה חדשנית לפיתוח רעיונות באמצעות טכנולוגיות מידע וחשיבה חדשנית. אירוע הסיום של הפרויקט בו הוכרזו הזוכים בפרסים נערך ב-05.06, בהשתתפות בכירי מערך הדיגיטל והחדשנות במשרדי הבריאות, התיירות ורשות האוכלוסין.

בפרס הראשון זכה מודל Clarity שענה על האתגר של משרד הבריאות. Clarity הוא מודל למידת מכונה תומך החלטה לרופאים, החוזה את סיכויי ההצלחה של מטופלים מונשמים להיגמל ממכונת ההנשמה ומפרט את המדדים הרפואיים שהשפיעו על החיזוי. המודל יעזור לרופאים לחזות למי מהמטופלים יש פוטנציאל ממשי להצליח בתהליך הגמילה ובעקבות כך להחליט איך לחלק את משאבי בית החולים בין מטופלים. היוזמות של Clarity אור הלוי, יעל שוהם, הדס ורדי וקרין פרידקין בירכו על הזכייה ואמרו:

"הצלחנו בזכות עבודת צוות טובה ופתיחות גדולה ללמידה להגיע לפתרון ישים וטוב לאתגר שניצב בפנינו. אנחנו מאמינות בלב שלם שלא בעוד הרבה זמן רופאות ורופאים יוכלו להשתמש במודל שלנו ובאמצעותו לעזור ליותר מטופלים מונשמים להיגמל ממכונת ההנשמה ולחזור לחיים עצמאיים". הפרס בו זכו היזמיות הוא מלגה בגובה שכר לימוד שנתי אשר ניתנת מטעם Google והנחייה מטעם Google for Startups.

הקבוצה הזוכה cתחרות "סטודנטים מובילים חדשנות במגזר הציבורי" – מודל Clarity | צילום: אנטון סברדלוב
הקבוצה הזוכה cתחרות "סטודנטים מובילים חדשנות במגזר הציבורי" – מודל Clarity | צילום: אנטון סברדלוב

ד"ר אלונה מטבייצ'וק מהמרכז הרפואי שהם שיזם את האתגר, ליוותה את הצוות הזוכה והגתה את האלגוריתם עליו מבוסס מודל החיזוי: "בתור רופאה שהתמודדה יום יום עם הקושי בקבלת החלטות מסוג זה וכיום כחלק מסגל ההנהלה של בית החולים, אני יודעת שהפתרון מאוד יעזור לרופאים להחזיר מטופלים לחיים העצמאיים שלהם".

שני המיזמים הנוספים שהגיעו לגמר הם מודל Passter, העונה על אתגר משרד ההגירה והאוכלוסין לפיתוח כלי שיאפשר איתור מהגרים בלתי חוקיים. המודל הינו מודל לחיזוי אוטומטי המבוסס על נתוני עבר ולמידת מכונה, היודע לנבא ולחזות האם תייר המבקש להיכנס למדינה למטרת תיירות עתיד למשוך את שהותו ולהשתקע בארץ באופן בלתי חוקי.

מיזם נוסף שהגיע לגמר הוא היישומון הדיגיטלי TripTip, העונה על אתגר משרד התיירות לפיתוח יישומון דיגיטלי שיאגד בתוכו את כל התכנים התיירותיים הרלוונטיים לחוויה תיירותית בישראל. היישומון תוכנן ועוצב באופן מותאם לאוכלוסייה הצעירה המרכיבה את שוק התיירות בישראל, על פי עקרונות מתחום חווית המשתמש ואינטראקציית אדם-מחשב.

התוכנית "סטודנטים מובילים חדשנות במגזר הציבורי" היא תוצר שיתוף פעולה פורה בין מערך הדיגיטל הלאומי, Google ומרכז "יזמות 360" באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, לצד משרדים ממשלתיים שונים. במסגרת התוכנית, האורכת כשנה, סטודנטיות וסטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בניהולן של שילה כהנים ושיר לוי ובהובלתו האקדמית של פרופ' ארנון שטורם מהמחלקה להנדסת מערכות תוכנה ומידע באוניברסיטה מפתחים פרויקטים טכנולוגיים ואפליקציות בהתאם לצרכי ואתגרי משרדי הממשלה השונים.

משתתפי התחרות "סטודנטים מובילים חדשנות במגזר הציבורי" | צילום: אנטון סברדלוב
משתתפי התחרות "סטודנטים מובילים חדשנות במגזר הציבורי" | צילום: אנטון סברדלוב

קרן קציר שטיבל, מנהלת מחלקת פיתוח עסקי בר קיימא ואחריות תאגידית במערך הדיגיטל הלאומי בירכה על סיום המחזור ה-9 ואמרה: "במערך הדיגיטל הלאומי ברור לנו כי יש משהו ברוח הרעננה והיזמית של הסטודנטים בכך שהם יכולים לקחת אתגרים כבדים ומרתקים משולחן העבודה של משרדי הממשלה ולהציב פתרונות חדשניים בתקופות קצרות ולשפר את השירות לאזרחים. אנו כבר 9 שנים נהנים מהתוצרים המדויקים של המיזם הזה ומודים על שיתוף הפעולה עם "יזמות 360" מאוניברסיטת בן גוריון ושותפנו ב- Google שביחד, מחיבור המגזרים השונים הגענו למיזם המשתנה ומתאים עצמו עם הזמן והאתגרים בעולם משתנה".

דנה גביש, מנהלת מרכז "יזמות 360" באוניברסיטת בן גוריון בירכה את הזוכות: "ארבע סטודנטיות מוכשרות נרתמו לפתור אתגר טכנולוגי לא פשוט ומצאו את הדרך להשפיע על חייהם של אלפי מטופלים מונשמים בשנה ולסייע לרופאות ולרופאות בקבלת החלטות הרות גורת. אין מרגש מזה". "זוהי השנה התשיעית לשותפות המדהימה שלנו עם חברות גוגל ועם מערך הדיגיטל, המניבה פתרונות אמיתיים לאתגרים אמיתיים בזירה הדיגיטלית ובשירות לאזרח".

עמרי בן חורין, מנהל קשרי ממשל ומדיניות ציבורית ב- Google בירך: "שיתוף הפעולה בין הממשלה, התעשייה והאקדמיה מוכיח את עצמו פעם נוספת. זה מלהיב כל פעם מחדש לראות אילו פתרונות יצירתיים ואיכותיים סטודנטים יודעים לפתח. אנו גאים בשותפות ארוכת השנים עם מערך הדיגיטל הלאומי ואוניברסיטת בן גוריון, שותפות שמאפשרת לכל צד להביא את היתרונות היחסיים שלו על מנת ליצור שלם שגדול מסך חלקיו, ולתת מענה לאתגרים העומדים בפני משרדי הממשלה".

סטודנטים מובילים חדשנות במגזר הציבורי היא תכנית יוקרתית לגיבוש ויצירת מיזמים טכנולוגיים לטובת שיפור השירות במגזר הציבורי בישראל, ומהווה חממה חדשנית לפיתוח רעיונות באמצעות טכנולוגיות מידע וחשיבה חדשנית. אירוע הסיום של הפרויקט בו הוכרזו הזוכים בפרסים נערך ב-05.06, בהשתתפות בכירי מערך הדיגיטל והחדשנות במשרדי הבריאות, התיירות ורשות האוכלוסין. בפרס הראשון זכה מודל Clarity שענה על האתגר של משרד הבריאות. Clarity הוא מודל למידת מכונה תומך החלטה לרופאים, החוזה את סיכויי ההצלחה של מטופלים מונשמים להיגמל ממכונת ההנשמה ומפרט את המדדים הרפואיים שהשפיעו על החיזוי. המודל יעזור לרופאים לחזות למי מהמטופלים יש פוטנציאל ממשי להצליח בתהליך הגמילה ובעקבות כך להחליט איך לחלק את משאבי בית החולים בין מטופלים. היוזמות של Clarity אור הלוי, יעל שוהם, הדס ורדי וקרין פרידקין בירכו על הזכייה ואמרו: "הצלחנו בזכות עבודת צוות טובה ופתיחות גדולה ללמידה להגיע לפתרון ישים וטוב לאתגר שניצב בפנינו. אנחנו מאמינות בלב שלם שלא בעוד הרבה זמן רופאות ורופאים יוכלו להשתמש במודל שלנו ובאמצעותו
640

מעניין לקרוא עוד

למה הכי כיף ללמוד אצלנו

775
Posts
7741
followers
59
following