מה תרצו לחפש?

מה תרצו לחפש?

אקלים יותר נוח: ייצוג מרשים לאוניברסיטת בן-גוריון בנגב בוועד המנהל של "חיים וסביבה" ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל

אוניברסיטת בן-גוריון בנגב מחזקת את מעמדה בתחומי הקיימות ושינויי האקלים לאחר ששלושה נציגים מטעמה נבחרו לוועד המנהל של "חיים וסביבה": פרופ' רז ילינק, סגן נשיא האוניברסיטה והדיקן למחקר ופיתוח, פרופ' נדב דוידוביץ, ראש המחלקה לבריאות הציבור, וד"ר אבנר גרוס מבית הספר לקיימות ושינויי אקלים בבן-גוריון.

אוניברסיטת בן-גוריון מחזקת את מעמדה בתחומי הקיימות ושינויי האקלים לאחר ששלושה נציגים מטעמה נבחרו לוועד המנהל של "חיים וסביבה": פרופ' רז ילינק, סגן נשיא האוניברסיטה והדיקן למחקר ופיתוח, פרופ' נדב דוידוביץ, ראש המחלקה לבריאות הציבור, וד"ר אבנר גרוס מבית הספר לקיימות ושינויי אקלים בבן-גוריון.

"חיים וסביבה" הוא ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל. מטרתו המרכזית היא הגברת יכולת ההשפעה של התנועה הסביבתית בישראל, באמצעות תמיכה בפעילות הארגונים וההתארגנויות הסביבתיות, הגברת שיתופי הפעולה בתוך התנועה הסביבתית ומחוצה לה, כמו גם חיזוק ייצוג התנועה הסביבתית בגופי הממשל.

מדובר באחת התנועות האפקטיביות בישראל; נרשמו לזכותה קמפיינים מוצלחים בכל הקשור לשיפור החיים והגנה על הסביבה. בין השינויים שהובילה התנועה הסביבתית: צמצום דרמטי של בנייה על החופים, שמירה על שטחים פתוחים, הסטת כספי השקעות מחברות מזהמות, שינויי חקיקה, ועוד.

בחירת שלושת חברי הסגל של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב לוועד המנהל של "חיים וסביבה" היא ביטוי נוסף למחויבותם של האוניברסיטה וחוקריה, לנושאי סביבה וקיימות בארץ ובעולם.

פרופ' רז ילינק נולד וגדל בבאר-שבע, ועוד כילד חבש את ספסלי האוניברסיטה. את התואר הראשון בכימיה סיים בהצטיינות יתרה באוניברסיטה העברית בירושלים, משם המשיך לדוקטורט באוניברסיטת קליפורניה, ברקלי. את הפוסט דוקטורט השלים באוניברסיטת פנסילבניה, ובשנת 1996 הצטרף לסגל המחלקה לכימיה בבן-גוריון. הוא מילא מגוון תפקידים בכירים בתחומי התמחותו המדעית עד שנבחר בשנת 2019 לכהונת סגן נשיא האוניברסיטה והדיקן למחקר ופיתוח. במסגרת פעילותו הסביבתית היה ממקימי עמותת "תושבים משפיעים במודיעין" שרשמה בשנים האחרונות הישגים משמעותיים בהגנה על הטבע בתחום השיפוט שלה.

פרופ' רז ילינק במעבדה. צילום: דני מכליס
פרופ' רז ילינק | צילום: דני מכליס

פרופ' נדב דוידוביץ, מנהל בית-הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, הוא רופא מומחה באפידמיולוגיה ובריאות הציבור. עם התפרצות נגיף הקורונה בישראל היה מעורב במחקר ובהתוויית מדיניות ובייעוץ לגורמים שונים בארץ ובעולם. כמו כן נבחר להיות הנציג הישראלי בוועד המנהל האירופי לבריאות הציבור, ותרם מכישוריו הרפואיים לקבינט המומחים של התוכנית "מגן ישראל".

פרופ' נדב דוידוביץ. צילום: דני מכליס

פרופ' נדב דוידוביץ | צילום: דני מכליס

ד"ר אבנר גרוס, מבית-הספר לקיימות ושינויי אקלים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, הוא מומחה בתחום הקיימות; בעל השפעה בתחום שמירת האקלים, וזכה לכינוי "האקלימיסט". בהתייחסו לגלי החום המשבשים את החיים על פני כדור הארץ, אומר ד"ר גרוס: "התרענו שאם נמשיך לפלוט גזי חממה, נחמם את כדור הארץ לרמה שתקשה מאוד על המשך השגשוג שלנו פה. ברוב המקרים, מדענים אוהבים שהתחזיות שלהם מתגשמות. אבל זה נכון לכולם חוץ ממדעני אקלים, כי אנחנו רוצים שיקרה בדיוק ההיפך, ולצערי התחזיות הכי קודרות מתגשמות בדיוק כפי שהתרענו".

ד"ר אבנר גרוס. צילום: דני מכליס 

ד"ר אבנר גרוס | צילום: דני מכליס

 

"חיים וסביבה" הוא ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל. מטרתו המרכזית היא הגברת יכולת ההשפעה של התנועה הסביבתית בישראל, באמצעות תמיכה בפעילות הארגונים וההתארגנויות הסביבתיות, הגברת שיתופי הפעולה בתוך התנועה הסביבתית ומחוצה לה, כמו גם חיזוק ייצוג התנועה הסביבתית בגופי הממשל. מדובר באחת התנועות האפקטיביות בישראל; נרשמו לזכותה קמפיינים מוצלחים בכל הקשור לשיפור החיים והגנה על הסביבה. בין השינויים שהובילה התנועה הסביבתית: צמצום דרמטי של בנייה על החופים, שמירה על שטחים פתוחים, הסטת כספי השקעות מחברות מזהמות, שינויי חקיקה, ועוד. בחירת שלושת חברי הסגל של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב לוועד המנהל של "חיים וסביבה" היא ביטוי נוסף למחויבותם של האוניברסיטה וחוקריה, לנושאי סביבה וקיימות בארץ ובעולם. פרופ' רז ילינק נולד וגדל בבאר-שבע, ועוד כילד חבש את ספסלי האוניברסיטה. את התואר הראשון בכימיה סיים בהצטיינות יתרה באוניברסיטה העברית בירושלים, משם המשיך לדוקטורט באוניברסיטת קליפורניה, ברקלי. את הפוסט דוקטורט השלים באוניברסיטת פנסילבניה, ובשנת 1996 הצטרף לסגל המחלקה לכימיה בבן-גוריון. הוא מילא מגוון תפקידים בכירים בתחומי התמחותו
340

מעניין לקרוא עוד