מה תרצו לחפש?

מה תרצו לחפש?

חבריו של המורה שנרצח ממשיכים את דרכו

רונן דייטשמן ז"ל, חבר סגל באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ומורה לפיזיקה בתיכון אשל הנשיא, נרצח בהיתקלות עם מחבלים בשבת השחורה של 7 באוקטובר 2023. מרצים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב ממשיכים את דרכו ומלמדים בהתנדבות את תלמידיו בתיכון.

פרופ' עודד פרגו, ראש המחלקה להנדסה ביו-רפואית, פרופ' ארז גלעד, ראש היחידה להנדסה גרעינית וגל כהן, סטודנט לתואר שני במחלקה לפיזיקה, חילקו ביניהם את המשימה, כשכל אחד מעביר שלוש הרצאות שבועיות, מתוך כוונה להכין את תלמידיו של דייטשמן ז"ל לבחינות הבגרות בפיזיקה. עד למועד חזרתם ללימודים בכיתות בית הספר, העמידה לרשותם האוניברסיטה כיתה עם מערכת למידה היברידית שאפשרה לקיים את הלימודים באופן מקוון.  

השיעורים הראשונים לכיתות ט' עד י"ב עמדו בסימן שיחת היכרות, שבמהלכה הכירו המרצים מבן-גוריון את התלמידים שחלקו איתם את תחושותיהם וסיפרו על רונן מנקודת מבטם.

בנו של פרופ' ארז גלעד לומד בתיכון אשל הנשיא והיה תלמיד של רונן. "לא חשבתי שאי פעם אהיה מורה בתיכון ובוודאי לא מורה שאחראי על הכנת כיתה לבגרות 5 יחידות בפיזיקה", אומר פרופ' גלעד. "אבל העולם שלנו התהפך ב-7 באוקטובר והמורה הנערץ לפיזיקה של תיכון אשל הנשיא, רונן דייטשמן, נרצח".

לפני השבת הארורה, שמעו בבית משפחת גלעד לא מעט סיפורים על רונן, המורה לפיזיקה, שדיבר עם תלמידיו על מוזיקה, קולנוע, וספרות. פעם אחת הוא אף שלח את תלמידיו לצפות בסרט "בין כוכבים" (interstellar), בבחינת מטלת בית. "שמחתי שהבן שלי מצא מורה שכזה, שמדבר עם הילדים לא רק על פיזיקה", מוסיף ארז.

ההחלטה למלא את השורות בצוות ההוראה של בית הספר, התקבלה ללא היסוסים מיותרים: "הכיתות של רונן כבר עברו זעזוע עם היוודע דבר הירצחו. הבנתי שלמצוא מורה לפיסיקה לתיכון באמצע השנה לא יהיה דבר קל ויש סיכוי אמיתי שהתלמידים יפספסו את הבגרות בסוף השנה".

גם לאחר פתיחת שנת הלימודים האקדמית במוסדות להשכלה גבוהה, משקיע ארז את מרצו בהדרכת תלמידיו החדשים בכיתת הפיזיקה של שכבת י"א, לקראת בחינות הבגרות בקיץ הקרוב. "אני מתרגש מהתפקיד החדש", הוא מתוודה. "בהמון פרמטרים, להיות מורה בתיכון זה תפקיד שונה מאוד ממרצה באוניברסיטה. אני משוכנע שבשנה הקרובה לא רק התלמידים שלי ילמדו פיזיקה אלא גם אני אלמד להיות מורה בתיכון".

"גם עבורי הוראת פיסיקה בתיכון, להבדיל מהוראה אקדמית שבה צברתי  ניסיון של עשרות שנים, היא סוג של חלום שהתגשם בנסיבות טרגיות", מוסיף בכאב פרופ' עודד פרגו, ראש המחלקה להנדסה ביו-רפואית בבן-גוריון. "מי שהשפיע עלי ללכת ללמוד פיסיקה באוניברסיטה היה המורה שלי עצמי בתיכון, והבנתי שגם רונן דייטשמן שנרצח במסיבה היה מסוג המורים הכריזמטיים שהחדירו בתלמידים את אהבת המקצוע".

פרופ' פרגו מלמד את תלמידי כיתה י' ונרגש בכל פעם מחדש לפני המפגש איתם. "מכיוון שמדובר בשנה הראשונה של לימודי הפיזיקה  בתיכון, המטרה שלי היא לגרום לתלמידיי לאהוב את המקצוע כדי  שימשיכו להתמקצע בו גם בשנה הבאה".

ממשיך את דרכו: פרופ' עודד פרגו מעביר שיעור לתלמידיו של רונן דייטשמן ז"ל (צילום: דני מכליס)
ממשיך את דרכו: פרופ' עודד פרגו מעביר שיעור לתלמידיו של רונן דייטשמן ז"ל (צילום: דני מכליס)
פרופ' עודד פרגו, ראש המחלקה להנדסה ביו-רפואית, פרופ' ארז גלעד, ראש היחידה להנדסה גרעינית וגל כהן, סטודנט לתואר שני במחלקה לפיזיקה, חילקו ביניהם את המשימה, כשכל אחד מעביר שלוש הרצאות שבועיות, מתוך כוונה להכין את תלמידיו של דייטשמן ז"ל לבחינות הבגרות בפיזיקה. עד למועד חזרתם ללימודים בכיתות בית הספר, העמידה לרשותם האוניברסיטה כיתה עם מערכת למידה היברידית שאפשרה לקיים את הלימודים באופן מקוון.   השיעורים הראשונים לכיתות ט' עד י"ב עמדו בסימן שיחת היכרות, שבמהלכה הכירו המרצים מבן-גוריון את התלמידים שחלקו איתם את תחושותיהם וסיפרו על רונן מנקודת מבטם. בנו של פרופ' ארז גלעד לומד בתיכון אשל הנשיא והיה תלמיד של רונן. "לא חשבתי שאי פעם אהיה מורה בתיכון ובוודאי לא מורה שאחראי על הכנת כיתה לבגרות 5 יחידות בפיזיקה", אומר פרופ' גלעד. "אבל העולם שלנו התהפך ב-7 באוקטובר והמורה הנערץ לפיזיקה של תיכון אשל הנשיא, רונן דייטשמן, נרצח". לפני השבת הארורה, שמעו בבית משפחת גלעד לא מעט סיפורים על רונן, המורה לפיזיקה,
404

מעניין לקרוא עוד

למה הכי כיף ללמוד אצלנו

775
Posts
7741
followers
59
following