מה תרצו לחפש?

מה תרצו לחפש?

אירועי קיצון אקלימיים כבר אינם נדירים. התוצאה: איום ממשי על עולם החי

לראשונה מאז החלו מדידות הטמפרטורה בעולם, מחקר בין־לאומי חדש בהובלת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בדק את ההשפעה הצפויה של אירועי קיצון אקלימיים על ​עולם החי בכל רחבי העולם, עד סוף המאה ה-21.

"אירועי הקיצון הפכו יותר תכופים, ממושכים ורדיקליים ועל כן הם מהווים איום ממשי על עולם החי", מתריע ד"ר גופל מורלי​​ מהמחלקה לאקולוגיה מדברית ע"ש מיטרני וביה"ס לקיימות ושינויי אקלים, מוביל המחקר.

המחקר פורסם בכתב העת היוקרתי Nature.

אדמה מבוקעת בישראל | צילום: פרופ' אורי רול​​
אדמה מבוקעת בישראל | צילום: פרופ' אורי רול​​

שינויי האקלים והשפעתם ההרסנית ידועים. אולם בשנתיים האחרונות אנו עדים יותר ויותר להשלכות המאיימות של אירועי קיצון אקלימיים, כפי שהיה בקיץ האחרון באנגליה בו נמדדה לראשונה מאז החלו המדידות, טמפרטורה שהגיעה לכדי 40 מעלות.

מחקר בין־לאומי חדש בהובלת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בדק לראשונה את ההשפעה הצפויה של אירועי קיצון אקלימיים על עולם החי בכל רחבי העולם, תוך התייחסות לתרחישי פליטה שונים. המחקר בדק למעלה מ-30,000 מיני עופות יונקים, זוחלים, ודו-חיים בעולם, תוך התייחסות להשפעות המאיימות של טמפרטורת קיצוניות עד סוף המאה ה-21.

עד כה, תחזיות על פגיעותם של מיני בעלי חיים שונים לעליות בטמפרטורה נטו להתמקד בטמפרטורות שנתיות ממוצעות כמקור לשינויי אקלים. גישה זו מתעלמת במידה רבה מההשפעות הדרסטיות הפוטנציאליות של אירועי חום קיצוניים קצרי טווח. אירועי חום קיצוניים, המוגדרים כתקופות בהן הטמפרטורה עולה מעל אחוזון היסטורי, מאיימים על המגוון הביולוגי תחת תרחישים שונים של התחממות כדור הארץ. "אירועי הקיצון הפכו יותר תכופים, ממושכים ורדיקליים ועל כן הם מהווים איום ממשי על עולם החי", מתריע ד"ר גופל מורלי, מהמחלקה לאקולוגיה מדברית ע"ש מיטרני ​במכונים לחקר המדבר וביה"ס לקיימות ושינויי אקלים ומוביל המחקר.

האתגר הגדול ביותר בחיזוי פגיעות בבעלי חיים הוא הצורך לדעת את הטמפרטורה שמעליה אורגניזם לא ישרוד ('גבול הסבילות התרמית'). נתונים כאלה זמינים כיום רק לכמה מאות מיני בעלי חיים, מה שמגביל את היקף המחקר. כדי להתגבר על כך ולדייק יותר את הניבוי, החוקרים כימתו את החשיפה של הטווחים הגיאוגרפיים של מינים שונים לטמפרטורות קיצוניות עתידיות (בין 2015 ל-2099) על ידי התחשבות בנתונים היסטוריים. הם העניקו ערכי סף עליון תחת ארבעה תרחישי התחממות עבור כל אחד מהמינים באופן פרטני (למעלה מ-30,000 מיני עופות יונקים, זוחלים, ודו-חיים בעולם) על בסיס התאמתו בעבר לטמפרטורה.

"מצאנו שבתרחיש האקלים החם ביותר (התחממות של כמעט 4.4 מעלות צלזיוס עד 2099), 41% ממינים של בעלי חוליות יבשה יחוו אירועי טמפרטורות קיצוניים ביותר מ-50% מטווחי התפוצה הגיאוגרפיים שלהם", מסביר פרופ' אורי רול. "בעולם חם יותר ב-4.4 מעלות צלזיוס, 3,773 מינים צפויים לחוות טמפרטורות קיצוניות במשך רוב השנה. העבודה שלנו גם חשפה שבעלי חיים באזורים צחיחים בעולם צפויים להיות החשופים ביותר לטמפרטורות קיצון".

תוצאות המחקר מראות שאירועי טמפרטורה קיצוניים עשויים להפוך לאיום גדול על בעלי חוליות בעתיד הקרוב. איום חשוב נוסף על המגוון הביולוגי, שינוי בתי גידול, עלול להחמיר עוד יותר את השפעותיו. הסיכון המשותף הנשקף משני האיומים הללו מצריך התערבות ונקיטת פעולות ממשלתיות ופרטניות להפחתת פליטת גזי חממה שיסייעו בהפחתת הסיכון החמור לחום קיצוני. פרופ' שי מאירי ממוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט באוניברסיטת תל־אביב, שותף למחקר מסכם "יש לשלב מספר אמצעים משלימים של שינויי אקלים בתוכניות ובהערכות סיכונים לשימור הטבע, כדי לנצל בצורה הטובה ביותר את משאבי השימור המוגבלים".

קבוצת המחקר כללה את: ד"ר גופל מורלי ופרופ' אורי רול מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופ' שי מאירי מאוניברסיטת תל־אביב ופרופ' טאקויה איוומורה מאוניברסיטת ז'נבה, שוויץ.

מפה אינטראקטיבית שיצר ד"ר מורלי לצפייה בהשפעות אירועי הקיצון על חיות תחת 2 תרחישים (החמור ביותר והאופטימי ביותר) »

 

מחקר זה (מס' 406/19*) נתמך על-ידי הקרן הלאומית למדע.

"אירועי הקיצון הפכו יותר תכופים, ממושכים ורדיקליים ועל כן הם מהווים איום ממשי על עולם החי", מתריע ד"ר גופל מורלי​​ מהמחלקה לאקולוגיה מדברית ע"ש מיטרני וביה"ס לקיימות ושינויי אקלים, מוביל המחקר. המחקר פורסם בכתב העת היוקרתי Nature. אדמה מבוקעת בישראל | צילום: פרופ' אורי רול​​ שינויי האקלים והשפעתם ההרסנית ידועים. אולם בשנתיים האחרונות אנו עדים יותר ויותר להשלכות המאיימות של אירועי קיצון אקלימיים, כפי שהיה בקיץ האחרון באנגליה בו נמדדה לראשונה מאז החלו המדידות, טמפרטורה שהגיעה לכדי 40 מעלות. מחקר בין־לאומי חדש בהובלת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בדק לראשונה את ההשפעה הצפויה של אירועי קיצון אקלימיים על עולם החי בכל רחבי העולם, תוך התייחסות לתרחישי פליטה שונים. המחקר בדק למעלה מ-30,000 מיני עופות יונקים, זוחלים, ודו-חיים בעולם, תוך התייחסות להשפעות המאיימות של טמפרטורת קיצוניות עד סוף המאה ה-21. עד כה, תחזיות על פגיעותם של מיני בעלי חיים שונים לעליות בטמפרטורה נטו להתמקד בטמפרטורות שנתיות ממוצעות כמקור לשינויי אקלים. גישה זו מתעלמת במידה רבה מההשפעות הדרסטיות הפוטנציאליות של
507

למה הכי כיף ללמוד אצלנו

775
Posts
7741
followers
59
following