מה תרצו לחפש?

מה תרצו לחפש?

מעל 3 מיליון אירו הוענקו לחוקרים מהאוניברסיטה במסגרת מענקי ERC Starting Grant יוקרתיים של האיחוד האירופי

מועצת המחקר האירופית (ERC) העניקה לד"ר שירה צ'פמן וד"ר דן בר יעקב מהאוניברסיטה, שני מענקי מחקר בגובה של לפחות 1.5 מיליון אירו כל אחד, למשך חמש שנים. המענק ניתן לחוקרים צעירים שמפגינים פוטנציאל מדעי יוצא דופן, עדות לתרומותיהם החלוציות בתחומי העיסוק שלהם.

ד"ר שירה צ'פמן מהמחלקה לפיזיקה עוסקת בתחום הפיזיקה התיאורטית ומחפשת תשובה לשאלה כיצד מתנהג כוח הכבידה במרחקים זעירים? למחקר זה השלכות קריטיות על פתרון התעלומות החבויות בתוך חורים שחורים ופענוח האירועים מיד לאחר המפץ הגדול. המסע של שירה לקח אותה ברחבי הגלובוס, משורשיה בחולון ועד לעיסוקיה האקדמיים במוסדות יוקרתיים ברחבי העולם, כמו: מכון פרימטר לפיזיקה תיאורטית בקנדה ואוניברסיטת אמסטרדם. כיום היא מובילה קבוצת מחקר דינמית באוניברסיטה ומקבלת את מענק ERC עבור ההצעה לחקור את הקשרים בין כבידה למכניקת הקוונטים ביקום המתפשט.   

״קבלת מענק ה-ERC הוא הזדמנות פז בשבילי לצלול לשאלות היסוד של הפיזיקה והתפתחות היקום בעזרת צוות של חוקרות מבריקות וחוקרים מבריקים פה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב היפה שלנו'' אמרה ד''ר צ'פמן.

ד"ר שירה צ'פמן | צילום: דני מכליס
ד"ר שירה צ'פמן | צילום: דני מכליס

ד"ר דן בר יעקב, מומחה בתחום עריכת מולקולות RNA בחיידקים. ד"ר בר יעקב מתעמק במחקרו בתופעה שבה מידע גנטי ב-RNA משתנה לפני ביצוע פעולות תאיות חיוניות. השערת המחקר מציעה שעריכת RNA מגבירה את המגוון הגנטי בחיידקים, ומאפשרת להם להסתגל בצורה יעילה יותר לסביבות מגוונות. 

''בזמן הפוסטדוקטורט שלי במעבדה של פרופסור יצחק פלפל במכון ויצמן הראינו לראשונה שעריכת RNA קיימת בחיידק ה-E. coli. עד לנקודת הזמן הזו חשבו שעריכת RNA לא מתקיימת בחיידקים, ולכן תגלית זו הייתה מאוד מרגשת עבורנו. מענק ה-ERC יאפשר לנו להעלות הילוך ולחקור את השכיחות של עריכת RNA במאות מיני חיידקים, משמעותם בגנים ובתנאים סביבתיים שונים, וחשיבותם לבריאות האדם. את כל התארים שלי עשיתי בבן-גוריון: ראשון, שני ודוקטורט. לכן, אני נרגש שקיבלתי את המענק כחוקר באוניברסיטת בן-גוריון שהייתה והינה הבית האקדמי שלי. אגב, אמא שלי עשתה את התואר הראשון שלה בבן-גוריון במחלקה למדעי החיים כמוני ואת התואר השני בבן-גוריון בפקולטה למדעי הבריאות בה אני נמצא עכשיו כחוקר. מבחינתי זה סוג של סגירת מעגל ואמא שלי תמיד אומרת שצריך לתת לה קרדיט על התגליות שאני מבצע היום'', אמר ד''ר דן בר יעקב.

מענקי ERC לחוקרים צעירים ניתנים במסגרת תכנית המחקר והחדשנות של האיחוד האירופי. זהו אחד ממענקי המחקר היוקרתיים ביותר לחוקרים בתחילת דרכם המדעית המעיד על פוטנציאל מדעי יוצא דופן. מענק המחקר מגיע  עד–1.5 מיליון יורו פלוס עוד מיליון יורו לציוד במשך חמש שנים.

ד"ר שירה צ'פמן מהמחלקה לפיזיקה עוסקת בתחום הפיזיקה התיאורטית ומחפשת תשובה לשאלה כיצד מתנהג כוח הכבידה במרחקים זעירים? למחקר זה השלכות קריטיות על פתרון התעלומות החבויות בתוך חורים שחורים ופענוח האירועים מיד לאחר המפץ הגדול. המסע של שירה לקח אותה ברחבי הגלובוס, משורשיה בחולון ועד לעיסוקיה האקדמיים במוסדות יוקרתיים ברחבי העולם, כמו: מכון פרימטר לפיזיקה תיאורטית בקנדה ואוניברסיטת אמסטרדם. כיום היא מובילה קבוצת מחקר דינמית באוניברסיטה ומקבלת את מענק ERC עבור ההצעה לחקור את הקשרים בין כבידה למכניקת הקוונטים ביקום המתפשט.    ״קבלת מענק ה-ERC הוא הזדמנות פז בשבילי לצלול לשאלות היסוד של הפיזיקה והתפתחות היקום בעזרת צוות של חוקרות מבריקות וחוקרים מבריקים פה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב היפה שלנו'' אמרה ד''ר צ'פמן. ד"ר שירה צ'פמן | צילום: דני מכליס ד"ר דן בר יעקב, מומחה בתחום עריכת מולקולות RNA בחיידקים. ד"ר בר יעקב מתעמק במחקרו בתופעה שבה מידע גנטי ב-RNA משתנה לפני ביצוע פעולות תאיות חיוניות. השערת המחקר מציעה שעריכת RNA מגבירה את המגוון
332

למה הכי כיף ללמוד אצלנו

775
Posts
7741
followers
59
following