מה תרצו לחפש?

מה תרצו לחפש?

כנס דרום של המחלקה לארכיאולוגיה

כנס

כנס דרום השנתי ה-19
14ב פברואר

קהילת האוניברסיטה והקהל הרחב מוזמנים לכנס דרום השנתי ה-19, שיתקיים בתאריכים 14-15.2.2024, ימים רביעי-חמישי, ה'-ו' באדר א' התשפ"ד.

ביום רביעי יתקיים הכנס בערב, במרכז מבקרים באר אברהם בבאר שבע. ההרצאות יעסקו בתקופת הברזל בנגב.

ביום חמישי יתקיים הכנס במהלך היום, באולם הסנאט באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע. ההרצאות יעסקו בחפירות ומחקרים ארכיאולוגיים בדרום הארץ.

 

לפרטים: davidad@israntique.org.il

אין צורך ברישום מראש

__________________________________________________________________

 

לו"ז הכנס:

היום הראשון לכנס - תקופת הברזל בנגב (מאה י' לפנה"ס)

יום רביעי ה' באדר א' תשפ"ד, 15 בפברואר 2024

מרכז מבקרים באר אברהם, דרך חברון 2, באר שבע

מנחה: עומרי ברזילי

18:00 התכנסות

18:30 ברכות

18:40 נחל נבטים – החולייה החשובה בין אתרי בקעת באר שבע והר הנגב בתקופת הברזל 2א

         סבטלנה טליס, דודו ביטון וניר-שמשון פארן

19:00 אתר תל משוש ולמעמדו ביחס לאתרי הר הנגב ולמצב המחקר של שלהי ברזל א וברזל 2א במרכז ובדרום הארץ.

         עמי מזר

19:20 חידושים בחקר התרבות הפלשתית לאור חפירות תל צפית/גת

          אהרן מאיר

19:40 מסע שישק בנגב

          גונר להמן

20:00 דיון וסיכום

היום השני לכנס - חפירות ומחקרים ארכיאולוגיים בדרום הארץ

אולם הסנאט, קמפוס אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

יום חמישי ו' באדר א' תשפ"ד, 15 בפברואר 2024

8:30 התכנסות

9:00 דברי ברכה

9:15 סקירת חפירות ופעילות במרחב דרום

        דוידה דגן

מושב ראשון: שימושי מידע גיאוגראפי

        יו"ר - חי אשכנזי

9:30 חוקרים את המדבר מהאוויר: מידע לווייני, לידר מוטס, צילומי אוויר וספקטרוסקופיה בשירות הארכיאולוגיה.

        מיכל בירקנפלד, חררדו דיאז ויעל וידקר.

9:50 סקר ארכיאולוגי אווירי נרחב על פני אזורים צחיחים באמצעות כטב"מ – מקרה מבחן בנגב.

        גיא פיטוסי ואמיל אלג'ם.

10:10 פרדסים ומגדלי שדה בלב הר הנגב בתקופה הביזנטית והמוסלמית הקדומה.

         אלכסנדר ויגמן

10:30 שאלות ודיון

הפסקת קפה

מושב שני: חפירות ומחקרי שדה חדשים

          יו"ר אסף קליימן

11:00 מצבור ביצי יען באתר כלקוליתי מנחל לבן

         לורן דייויס

11:20 מנצרות לאסלאם מסקנות ראשונות ממצאי החפירה ברהט.

         אורן שמואלי, אלנה קוגן-זהבי, נואה דוד מיכאל

11:40 החפירות המחודשות בניצנה.

           יאנה צ'חנובץ, ענת רסיוק, ארי לוי, אסף פרץ ועופר פוגורלסקי

12:00 מורדים ונזירים במצוקי מדבר יהודה – מבט מחפירות מכלול קדרון צפון

         מתן טולדנו

12:20 מורשת יהודית-מוסלמית באטלס ובסהרה.
         יובל יקותיאלי, אורית ואקנין-יקותיאלי, סלימה נאג'י, מברוכ סע'יר, דוד גוארי ועומאר בום.

12:40 שאלות ודיון

מושב שלישי מחקרי ממצא תרבות חומרית

        יו"ר פרחיה נחשוני

14:00 סוגיות נבחרות בזיהוי חימום צור באתרים פרהיסטוריים של דרום הלבנט: אתר מוצא כמקרה מבחן.

         דמיטרי ייגורוב ויעקוב ורדי

14:20 כלי חרס מסוף תקופת הברזל 1-תחילת הברזל 2 מבית הקברות בתל ערני.

         סבטלנה טליס, יניר מילבסקי, דמיטרי ייגורוב ו-אמיל אלג'ם.

14:40 יצור אריגים, צריכה ומסחר בתקופת הברזל הקדומה באתרי הפקת הנחושת בתמנע.

          נעמה סוקניק, ונסה וורקמן, אורית שמיר, דיאנה מדג׳ין, כריסטינה מרגריטי וארז בן-יוסף.

15:00 המצודה הנעלמת, סומייל וסביבתה בתקופה הצלבנית.

         צבי פירר וולדיק ליפשיץ

15:30 הפרפר, כיסאו של הפטריארך ומעמדה הנוצרי של אשקלון בתקופה הביזנטית המאוחרת והאומאית.

        רפי לואיס וצ'יצ'יליה לוסקי

16:00 שאלות ודיון