האוניברסיטה והקהילה

בשביל הדעת
תוכנית העשרה אוניברסיטאית לאנשים עם צרכים מיוחדים

התוכנית נוסדה בשנת תשפ"ה במטרה להנגיש את האקדמיה לאנשים עם צרכים מיוחדים (אוכלוסיית מגבלה שכלית התפתחותית, אוכלוסיית שיקום, אוטיזם בתפקוד גבוה, שיתוק מוחין) באמצעות מתן השכלה כללית לעולמות התוכן באוניברסיטה. זו תוכנית ייחודית שאין דומה לה בארץ ובשל כך זכתה בשנת תשע"ז בפרס משרד הרווחה "נקודת אור".

המחזור הראשון של התוכנית נפתח עם קורס לרפואה. בשנת תשע"ו התווסף הקורס כלכלה וניהול, ובהמשך נוספו גם הקורסים: גאוגרפיה, אזרחות (פוליטיקה וממשל), אומנות, פסיכולוגיה, תקשורת ומדעי החיים. התוכנית כוללת הפנינג פתיחת שנה חגיגי, מפגשים חברתיים, סיורים ברחבי הקמפוס ומחוצה לו, מפגש עם מרצים אורחים וטקס סיום מרשים בנוכחות השותפים, התלמידים ומשפחותיהם.

התלמידים והתלמידות מגיעים אלינו מישובים רבים בדרום: באר שבע, מצפה רמון,  אשדוד, להבים, דימונה, נתיבות ועוד. טווח הגילאים של הלומדים/ות הוא בין 18 ל- 60.

שותפיה של האוניברסיטה בתוכנית זו הם: משרד הרווחה מחוז דרום, אגף הרווחה של עיריית באר שבע ועמותת יחדיו.

בואו להגשים חלום וללמוד באוניברסיטת בן-גוריון בנגב בתוכנית ‘בשביל הדעת’

 

להרשמה

 

מלגת בשביל הדעת

מלגה לסטודנטים וסטודנטיות לתואר ראשון או שני בעלי נחיצות כלכלית מוכחת

גובה המלגה הנו 11,000 ש"ח בכפוף לקבלה לתוכנית תל"ם, ביצוע של 100 שעות פעילות מעשית והשתתפות מלאה בתוכנית העיונית.

טעימות מהקורסים שלנו

בשביל הדעת אזרחות 400X400
plus
אזרחות (פוליטיקה וממשל)
בקורס זה נלמד על זכויות אדם, על הדרך שבה הוקמה המדינה שלנו, נכיר ארגונים חברתיים ונשמע על מחאות חברתיות מהעבר ומההווה.
בשביל הדעת רפואה 400X400
plus
רפואה
בקורס זה נבין כיצד הגוף שלנו בנוי, נכיר את המושגים אנטומיה וגנטיקה, נחקור את מערכת הלב, נלמד על חיידקים, על המערכת החיסונית שלנו, על אורח חיים בריא, ועל איך בכלל לשמור על הגוף שלנו, נלמד עזרה ראשונה ונסייר בבית החולים סורוקה.
בשביל הדעת מדעי החיים 400X400
plus
מדעי החיים
בקורס זה הכיר ונלמד את המושגים: ביולוגיה, זואולוגיה ואקולוגיה. נבקר בעולם הצמחים, נבצע ניסויים, נסייר במעבדה באוניברסיטה שם נציץ דרך עינית מיקרוסקופ ונגלה תגליות מעניינות.
בשביל הדעת תקשורת 400X400
plus
תקשורת
בקורס זה ננסה להבין מהי תקשורת ואילו סוגי תקשורת קיימים. נחקור את ההיסטוריה של התפתחות תקשורת ההמונים ואת המושג ‘חופש הביטוי’, נכיר לעומק את השפעת אמצעי המדיה השונים: הטלוויזיה, הקולנוע והפרסומות. בנוסף, נבקר בתחנת הרדיו של האוניברסיטה.
בשביל הדעת כלכלה 400X400
plus
כלכלה וניהול
בקורס זה נלמד מהו "ניהול", נחקור מהו אי שוויון ועוני, נראה כיצד מתקיימות בחירות לרשויות המקומיות ולממשלה, ננסה להבין מה המשמעות של “כסף” ונבקר בארגון ונכיר את המבנה הארגוני שלו, האופן שבו הוא מתנהל ומה הכללים שלו.
בשביל הדעת פסיכולוגיה 400X400
plus
פסיכולוגיה
בקורס זה נלמד על פסיכולוגיה חינוכית, חברתית, התפתחותית וקלינית. נכיר את המושג 'מוטיבציה', נחשף לתיאוריות התפתחותיות שונות, נחקור כיצד בני אדם בוחרים להתמודד עם מצבי משבר וחירום ועוד.
בשביל הדעת אמנות 400X400
plus
אמנות
בקורס זה נלמד את תולדות האומנות, נחקור אומנות יהודית עתיקה ואומנות קלאסית מיוון העתיקה. נחשף לדמויות משמעותיות מעולם האומנות כמו: מיכאלאנג'לו ולאונרדו דה וינצ'י. נקיים סדנאות צילום ברחבי הקמפוס ונצא לסיור בגלריית אומנות בעיר.

פרטים טכניים

  • פתיחת הקורסים מותנית במספר נרשמים מינימלי
  • המפגשים מתקיימים בימי שלישי
  • שכר לימוד שנתי: 500 ש"ח

מי יכולים להגיש מועמדות?

  • גיל 18 ומעלה
  • אנשים עם צרכים מיוחדים יודעי קרוא וכתוב

לפרטים נוספים וליצירת קשר

יצירת קשר
יצירת קשר