מידע ועזרה בנושא אמהות וילדים

 

 

סטודנטים יקרים שלום רב.

בדף זה אני מציגה בפניכם שישה אתרים נבחרים,שמכסים (לפחות לדעתי) כל תחום אפשרי בנושא אמהות וילדים. בנושא זה ישנם הרבה אתרים מסחריים בנוגע למגזינים של תינוקות, מזון לתינוקות וכו', ולכן נאלצתי לערוך סינון מקיף לפי מידת אמינות האתר, שנקבעה על סמך בוני האתר וכתובתו.

כל המעונין לערוך מחקר בנושא ימצא כאן מאמרים מדעיים בנושא, נתונים סטטיסטים (באתר איגוד הרפואה האמריקאי), פורומים שונים של אימהות צעירות ואף של אבות. ישנו מידע אקדמי (מאמרים ועבודות M.A ודוקטורט) וסטטיסטיקות על בריאות ילדים וטיפול רפואי בבתי ספר, לידות ותמותות וכו. 

המידע המצוי בדף זה לוקט באמצעות חיפוש מתקדם במנועי חיפוש שונים (נענע, וואלה, start , google) ע"י הקשת כמה מילות מפתח בנושא הרצוי והגבלת סוגי האתרים לפי שפה, ציון וכדומה.

אני מקווה שקודם כל תיהנו מאתרים אלו ואף תמצאו את כל החומר הדרוש לכם. 

במידה והינך זקוק למידע נוסף, או שברצונך לחפש אתרים נוספים בנושא, לפניך תדריך שיעזור לך במציאת הדרוש לך.

ראשית כל, עליך להיכנס לאחד ממנועי החיפוש הגדולים שצויינו לעיל או לכל מנוע חיפוש אחר שברשותך. לאחר מכן, יש באפשרותך להשתמש בחיפוש רגיל ע"י הקשת הנושא המבוקש (אמהות, תינוקות וכדומה) ולחיצה על מקש "חפש".  לאחר מס' שניות תיפתח בפניך רשימה ארוכה של אתרים הקשורים לנושא זה, כשיש לצידם, על פי רוב, ציון שמדרג את האתר, באיזה שפה הוא ותקציר על מהותו.

כמו כן, באפשרותך לעשות חיפוש יעיל ויסודי יותר ע"י שימוש בפונקצית "חיפוש מתקדם".

ליד משבצת החיפוש הרגיל מצויה משבצת החיפוש המתקדם. כשיפתח חלון החיפוש המתקדם,

תוכל לציין כמה מילות מפתח, מילים  שחייבות להופיע, מילים שאינך מעוניין שיופיעו וביטויים חשובים. כתוצאה מחיפוש זה, תקבל רשימה מצומצמת וממוקדת יותר של אתרים הרלבנטיים לך.

דרך חשובה נוספת לקבלת מידע ברשת הינה קבוצות דיון (פורומים). בכל אחד ממנועי החיפוש ישנו קישור לקבוצות דיון. קבוצות הדיון הן מנגנון שבאמצעותו הינך יכול לשלוח מידע ברשת, ולשאול שאלה או בקשה. כמעט בכל קבוצת דיון שכזו קיים מומחה בנושא, העונה על שאלות הפונים, אך כל אדם הנתקל במודעתך יכול להגיב עליה, ולספק לך את המידע הדרוש.

כמובן שאין באפשרותך לדעת מהי אמינותו של המידע המתקבל מאנשים שאינם מומחים בתחום, ולכן אני מייעצת לך לשים לב ולא לקבל כל דבר שנשלח לך ע"י גולשים אחרים.

 

דוגמאות לאתרים:

 

www.gilrach.co.il

האתר הוקם ע"י אנשי מקצוע לגיל הרך. האתר מכיל חומר עזר להדרכת מטפלות. תרגומים וסיכומים של מאמרים מתחום החינוך והפסיכולוגיה. מאמרים ודוח"ות מחקר שפורסמו בשנים האחרונות בכתבי עת בעברית. ישנה רשימה ביבליוגרפית לסטודנטים. כמו כן, רשימה ביבליוגרפית מקיפה בתחומי החינוך והפסיכולוגיה ההתפתחותית. הפניות לאתרים העוסקים בתחום, פורום לאנשי מקצוע ותקצירים של עבודות M.A ודוקטורט בנושא.

 

http://web.mscc.huji.ac.il/techedu/index.htm

אתר של ד"ר אילנה מודלינגר מהאוניברסיטה העברית בירושלים. האתר מכיל מידע על פסיכולוגיה של ילדים וליקויי למידה.

אתר מקצועי בו ניתן להפנות שאלות לד"ר מודלינגר וכן למצוא מידע רב בנושאים הללו.

 

www6.snunit.k12.il/green/enter.html

אתר של הבית הירוק (התחנה לטיפול בילד ובנוער ע"ש אילן) המכיל קבוצות דיון בנושאים כגון הפרעות אכילה, משברים במשפחה, חרדות ופחדים ויחסי מתבגרים הורים וכו'. כמו כן, ישנו צ'אט וניתן לכתוב לפסיכולוג קליני מצוות הבית הירוק.

 

www.chsc-shmc.uc.edu

אתר המכיל סטטיסטיקות על בריאות ילדים וכן סטטיסטיקות על טיפול רפואי בבתי ספר. בנוסף ישנם מאמרים מדעיים שנכתבו ע"י רופאים בנושא בריאות ילדים וחינוך.

 

www.emama.co.il

אתר יעיל במיוחד העוסק בכל תחומי האמהות. באתר ניתן למצוא שפע של מידע לזוג לפני לידה ואף להורים צעירים. האתר מציע עדכונים חדשותיים  (תיקוני חוק, בדיקות גנטיות וכו') , מעקב אחרי זוג צעיר בזמן ההריון,צילומי האולטרא סאונד והלידה עצמה כולל צילום הלידה (אטרקטיבי במיוחד). ישנן הוראות מדויקות לטיפול ברך הנולד - כיצד לרחוץ, להאכיל, לעסות וכו'. 
 כמו כן ישנו פורום להורים הצעירים ולהורים לעתיד, לוח מודעות למטפלות, פינת שאל את המומחה ומאמרים בנושאים שונים כגון מחקרים גנטים, מחקרי תאומים, משפחות חד הוריות וכו'. (הורים צעירים יכולים גם להירשם כחברי מועדון).

 

www.ame-assn.org

אתר המוקדש לנושא בריאות ילדים ותינוקות של איגוד הרפואה האמריקאי. הוא מספק מידע מקיף על מחלות ילדים, ז'ורנלים, הקוד האתי הרפואי, השכלה רפואית וחדשות בנושא רפואת ילדים. דבר טוב במיוחד שמצאתי הוא מנוע חיפש רופאים על-פי שם או התמחות. באתר ניתן לאתר פרופסורים ידועים שחיפשתם או פשוט למצוא רופא מסוים (מדובר רק בארה"ב).

בוחרים את המדינה, לאחר מכן מופיע רשימת התמחויות ולפי כל התמחות תופיע רשימת רופאים.

 

    

 

גלישה נעימה!!

 

 

* התדריך נכתב ע"י מירי לוי miral@bgumail.bgu.ac.il במסגרת הקורס "המחשב ככלי במחקר חברתי".